|
ŽENŠEN ako ho možno nepoznáte.
Najdôležitejším faktorom pre určenie kvality ženšenu je jeho vek. Pre výrobu zásadne používame korene staršie ako šesť rokov, ktoré obsahujú maximum jeho účinných látok, takzvaných ginsenoidov.
Z chemického hľadiska sú všetky ginsenoidy príbuzné a ich základom je steroidná kostra. Tá ginsenosidom umožňuje harmonizovať funkciu pohlavných hormónov (testosterón, progesterón, androsterón) a mineralokortikoidov (kortizol, aldosterón, deoxykortikosteron). Okrem okamžitých účinkov ženšen mení aj expresiu génov, v tele sa postupne začnú vytvárať bielkoviny iného druhu a v inom množstve než pôvodne, až dôjde k prechodu organizmu na iný režim fungovania. Prakticky to znamená, že na niektoré účinky si musíme počkať niekoľko hodín alebo aj dní (podľa toho, o ktorý účinok nám ide, u anabolických účinkov to môžu byť aj mesiace) a niektoré účinky budú pretrvávať dni i týždne po vysadení ženšenu, dlho potom, čo už sú všetky ginsenoidy z organizmu vyplavené.
Účinok na receptory steroidných hormónov je pritom podstatne miernejší ako účinok náhradných steroidov, ktoré sa niekedy užívajú ako lieky a anaboliká. Cukrové zvyšky na steroidnej kostre ginsenoidov spôsobujú, že ginsenoidy zasahujú len do obmedzených častí hormonálnej signalizácie a len ju jemne upravujú. Ženšen nevyvoláva nežiaduce účinky, s akými sa stretávame pri bežných anabolikách a iných steroidných prípravkoch. Ženšen zvyšuje činnosť mozgu a udržiava psychickú stabilitu, a to selektívnou kontrolou mozgových mechanizmov, stimuláciu a upokojenie. Pôsobí proti stresu, a to tak, že chráni organizmus pred vyčerpaním a zlyhaním adaptačných mechanizmov. Ženšen podporuje bdelosť, avšak nepôsobí ako stimulujúce látky typu kofeínu alebo amfetamínov. Na rozdiel od týchto látok nespôsobuje excitáciu - vzrušivosť (nervozitu) a nenarúša spánok. Naopak, je využívaný v mnohých liekoch slúžiacich na zlepšenie kvality spánku. |