Rakytník - rastlina takmer zázračná?
V ľudovom liečiteľstve na Sibíri, v Mongolsku a niektorých oblastiach Číny bol rakytník známy už v dávnej minulosti. Užíval sa pri liečbe pľúcnych, zažívacích, pečeňových i kĺbových ochorení, ale tiež v miestnej kozmetike. Pomáhal pri zahlienení i zápaloch pľúc, hojil sliznice, vredy žalúdka i dvanástnika, reguloval krvný obeh. Urýchľoval proces hojenia rán, stimuloval regeneračné procesy, mal pozitívny vplyv na choroby pečene. V tibetskej tradičnej medicíne patrí medzi vysoko efektívny regeneračný prostriedok, ktorý sa používa aj pri kardiovaskulárnych chorobách a intoxikáciách.
|
Ostatné klinické výskumy z posledných rokov okrem iného preukázali, že plody, šťavy z nich aj extrakt ovplyvňujú funkciu žalúdka, sleziny a dvanástnika, ale aj tvorbu krvi a sú antimikrobiálne aktívne. Olej má značné regeneračné vlastnosti, hojí rany a podporuje sekréciu tráviacich štiav.
Plody (hippophae fructus) sa používajú pri hypovitaminóze a avitaminóze, sú vhodné na zlepšenie zdravotného stavu pacientov po infekčných chorobách aj po chirurgických zákrokoch. Majú baktericídny účinok voči stafylokokom, baktériám brušného týfusu, dyzentérie, salmonelózy, stimulujú zažívanie, zlepšujú vylučovanie tráviacich enzýmov a žlče, zvyšujú rezistenciu voči infekcii, majú biostimulačný účinok, pretože zvyšujú počet erytrocytov, zlepšujú kvalitu hemoglobínu aj fosfolipidov a vedú k nárastu koeficientu albumín / globulín. Bolo dokázané, že pri infekčnej hepatitíde sa vplyvom šťavy zmenšuje intenzita dystrofických a nekrotických procesov v pečeňových bunkách.
Čerstvé ovocie a výrobky z nich sa používajú pri všetkých druhoch nachladnutí, chrípkach, angínach, bolestiach hlavy, pri chorobách pohlavného ústrojenstva i zápale močových ciest, ale tiež pri strese, pracovnej i športovej záťaži, pri nedostatku vitamínov a minerálov, hlavne na jar a v zime. Čaj z plodov sa používa pri liečení bolestí žalúdka.
Rakytníkový olej (hippophae oleum), ktorý je obsiahnutý v prípravku vitamín C Rakytník Zelený Čaj, je unikátna prírodná látka, ktorá z hľadiska obsahu biologicky aktívnych zložiek nemá seberovných medzi ostatnými rastlinnými olejmi, pritom nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky. Zvyšuje odolnosť organizmu, dopĺňa nedostatok vitamínov a minerálov v tele. Podľa lekárskej literatúry olej znižuje bolesť, regeneruje tkanivá, sliznicu tráviaceho a pohlavného ústrojenstva, lieči popáleniny, kŕčové žily, žalúdočné a črevné ťažkosti.
Má unikátnu skladbu vitamínov a biologicky aktívnych látok na liečbu kardiovaskulárnych chorôb, najmä aterosklerózy aj dystrofických procesov v myokarde. Celkovo zlepšuje zdravotný stav, dochádza k obmedzeniu stavov stenokardia aj porúch vegetatívne cievnych, predchádza zápalu žíl, normalizuje sa arteriálny tlak.
Bol zistený baktericídny účinok na zlatý stafylokok, hemolytický streptokok a týfus. Inhibuje sekréciu žalúdočných štiav, lieči zápal pažeráka, žalúdočné a dvanástnikové vredy aj choroby hrubého čreva. Tu sa užíva čajová lyžička oleja 3-krát denne 30 minút pred jedlom po dobu 14 - 21 dní. Pri ochorení konečníka, napr. pri hemoroidoch aleboeróznych jazvách, sa užívajú čípky z rakytníkového oleja, a to 2-krát denne ráno po vyprázdnení a na noc počas asi 14 dní. Inou možnosťou je vkladanie tampónov nasýtených rakytníkovým olejom do konečníka. Pozitívne pôsobí aj pri rakovine zažívacej sústavy, chorobách slinivky a tiež pri hnačkách. Pri ožarovaní pri rakovine pažeráka a žalúdka sa užíva 1 lyžica 2 – 3-krát denne počas tejto terapie.
|
Regeneruje tkanivá epitelu po termických a chemických poškodeniach kože, popáleninách alebo omrzlinách, lieči preležaniny. Zvonka sa používa na takmer 20 druhov kožných chorôb, najmä uhrovitosti, rôznych ekzémov a zaparenín. Chráni biologické membrány pred poškodením vplyvom chemických látok. Patrí medzi výborné liečebné prostriedky zlepšujúce granuláciu a epitelizáciu tkanív. Veľmi dobré výsledky sa dosiahli pri liečbe vredov predkolenia. Vo všetkých prípadoch sa na poškodené miesto nanesie rakytníkový olej a zaviaže obväzom, ktorý sa mení každý deň, a to až do doby, kedy dochádza ku granulácii pokožky, ale tiež pri preventívnom natieraní okolitého zdravého tkaniva pri ožarovaní rakoviny.
Je efektívna v oftalmológii pri trachome a poranení rohovky a jej deštrukcii, slúži na urýchlenie liečby zápalu očí. Užíva sa 2 – 3-krát denne vo forme 10 – 20 % masti, alebo perorálne 1 ml oleja na 10 kg hmotnosti chorého, nie viac ako 10 ml denne.V
Využíva sa aj pri zápaloch horných ciest dýchacích a hltanu, kedy sa najskôr odstráni slizovitý obal vatovým tampónom namočeným v rakytníkovom oleji. Následne sa vykonáva inhalácia rakytníkovým olejom 15 minút každý deň, a to po dobu 8 - 10 dní. Inou možnosťou je pravidelný výplach dutín.
Význam má aj v gynekológii, kde sa pri netypickom epiteli a erózii hrdla maternice do pošvy (po predchádzajúcom očistení a navlhčení) zavádza tampón namočený v rakytníkovom oleji, a to na 12 - 14 hodín po dobu 2 - 3 týždňov.
Pôsobí ako biogénny stimulátor so schopnosťou tlmiť bolesť rovnako ako analgetiká. Urýchľuje rast vlasov, zlepšuje stav organizmu v jarnom a zimnom období, kedy je veľmi rozšírená hypovitaminóza a avitaminóza. Semená slúžia ako preháňadlo a olej ako náhrada rybieho tuku.
|