Koenzym Q10 Energia v kapsulách! Koenzým Q10 je známy relatívne dlho, ale do povedomia širokej odbornej verejnosti vstúpil až v roku 1978, kedy dostal angličan Peter Mitchell za jeho výskum Nobelovu cenu
» je reaktivátorom 95% všetkej bunkovej energie » je vhodný pre chorých a osoby v rekonvalescencii, seniorov a športovcov » blahodarne pôsobí pri srdcovej nedostatočnosti a ischemickej chorobe srdca » je vhodný pri neurodegeneratívnych a degeneratívnych svalových ochoreniach Koenzým Q10 je v našom tele reaktivátorom 95 % všetkej bunkovej energie, ktorú potrebujeme pre život. Vrchol jeho produkcie prichádza v 20. roku života, potom sa znižuje a v starobe zaniká. Ak chýba Q10, tvorba energie sa preruší, v dôsledku čoho ustávajú biochemické pochody v bunke a dochádza k degeneratívnym procesom. Bunky sa stávajú náchylnejšími na poškodenie, horšie využívajú energiu pre svoju existenciu a činnosť. Ak dôjde k poklesu hladiny koenzýmu Q10 v organizme pod potrebnú úroveň, môže sa to prejaviť zníženou výkonnosťou organizmu, horšou toleranciou záťaže, zníženou pracovnou aktivitou a výkonnosťou, únavou a zníženou schopnosťou regenerácie. Koenzým Q10 napomáha tento vývoj zvrátiť a zabezpečiť opätovnú zvýšenú tvorbu energie v organizme. Preto je koenzým Q10 vhodný pre chorých a osoby v rekonvalescencii, seniorov alebo športovcov, jedincov zaťažených stresom a psychicky vyčerpaných. Z klinického pohľadu je koenzým Q10 významný pri srdcovej nedostatočnosti a ischemickej chorobe srdca, najmä pri angine pectoris. Významne pôsobí pri neurodegeneratívnych a degeneratívnych svalových ochoreniach. Koenzým Q10 je vhodný pre osoby po 30. roku života a nevyhnutný pre osoby vo veku 50 a viac rokov.
Q10 A IMUNITA Koenzým Q10 výrazne zvyšuje fagocytárnu aktivitu a podporuje tvorbu antičastíc likvidujúcu baktérie. Klinické štúdie potvrdili, že koenzým Q10 zásadne prispieva k tvorbe niektorých typov lymfocytov (bielych krviniek) a tým posilňuje imunitné schopnosti organizmu. Zvyšuje obranyschopnosť pred rôznymi infektmi (zápalmi) horných dýchacích ciest a dolných dýchacích ciest. Koenzým Q10 nájde uplatnenie aj pri liečbe autoimunitných chorôb.
Q10 A KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM Koenzým Q10 má blahodarné účinky na srdcový sval a na sústavu tepien a žíl. Srdcový sval, myokard, potrebuje pre svoju neustálu prácu dostatok energie, ktorá k nemu prúdi vencovitými tepnami - ide nielen o energiu, ale aj o živiny, kyslík a tiež koenzým Q10. Rad výskumných prác označuje pôsobenie koenzýmu Q10 za veľmi účinné v boji proti srdcovým a cievnym ochoreniam. Koenzým Q10 by sa mal okamžite podať chorému po odznenom infarkte myokardu. Zvyšuje sa tak šanca na bezpečný priebeh choroby. Koenzým Q10 je možné použiť pri ischemickej srdcovej chorobe ako stabilnej, tak aj nestabilnej, pri vysokom krvnom tlaku, pri hromadení krvi v srdci,pri arytmii srdca a prolapsu mitrálnej chlopne. Koenzým Q10 by sa mal podávať aj chorým pred plánovanou operáciou srdca a potom aj v pooperačnom priebehu. Regeneruje poškodené cievy a zlepšuje ich funkčnosť. Preto je vhodné jeho podávanie pri ateroskleróze a pri nedostatočnom prekrvovaní periférnych častí tela. U pacientov po akútnom infarkte myokardu suplementovaných Q10 došlo k zníženiu / zlepšeniu angíny pectoris, celkových arytmií a dysfunkcie ľavej komory. Navyše bolo preukázané signifikantné zníženie výskytu celkových srdcových príhod. Q10 môže mať rýchle protektívne účinky, ak sa podá pacientom počas 3 dní od nástupu symptómov.
|
|
Q10 A PARADENTÓZA Paradentóza je bakteriálne zápalové ochorenie, ktorého priebeh je tiež silne závislý na vlastnostiach imunitného systému, ktorý by mal okrem iného likvidovať baktérie a tlmiť zápalové procesy v našom tele. Mechanizmus pôsobenia imunitného systému sa vysvetľuje tak, že podporuje rast saprofytických organizmov v ústach a zlepšuje bunkovú imunitu. Švédski výskumníci M. Nylander, J. Weiner a M. Norlund sú autormi zaujímavej štúdie, ktorá bola vykonaná u 60 nefajčiarov vo veku priemerne 60 rokov. Skupinu tvorili osoby s dobrým zdravotným stavom a celkom dobrým chrupom. Mali však menšie problémy s krvácaním ďasien ako počiatočným štádiom paradentózy. Sedemnásť z nich začalo denne užívať 30 mg koenzýmu Q10 po dobu 10 dní a ďalších devätnásť osôb užívalo rovnakým spôsobom 100 mg koenzýmu denne. Zvyšných dvadsaťštyri osôb tvorilo kontrolnú skupinu, ktorá brala len placebo (neúčinnú látku). V kontrolnej skupine došlo k štatisticky nevýznamnému poklesu krvácavosti, v skupine, ktorá užívala 30 mg denne sa krvácavosť znížila o 30 % a v skupine 100 mg dokonca o 85 %!
Q10 DIABETES A CHOLESTEROL Koenzým Q10 zasahuje aktívne do metabolizmu bielkovín, tukov a cukrov. Z tohto dôvodu upravuje hladinu krvného cukru a cholesterolu. Koenzým Q10 by mali užívať chorí s už rozvinutými diabetickými komplikáciami, ako je napríklad diabetická polyneuropatia.
Q10 A NEUROLOGICKÉ CHOROBY A MOZOG Koenzým Q10 pôsobí regeneračne na mozgové tkanivo, zlepšuje prietok v mozgových cievach a tým aj okysličenie mozgového tkaniva. Zrýchľuje liečbu všetkých možných druhov ochrnutia a pôsobí pozitívne pri atrofii svalstva, ktorá často vzniká následkom parézy či plégie. Pravidelné užívanie koenzýmu Q10 by nemalo chýbať u chorých s alzheimerovou či parkinsonovou chorobou. V takýchto prípadoch je už nutné dodávať koenzým Q10 po zvyšok života.
|