Koenzým Q10 na pomoc proti parodontózeČoraz väčšia časť ľudskej populácie, najmä starších osôb, trpí zápalovým ochorením ďasien a tzv. závesného aparátu zuba nazývaným parodontitída (alebo tiež parodontóza či ľudovo paradentóza). Prvotnou príčinou tohto ochorenia je bakteriálny povlak zubov, ktorý sa na nich pri nedostatočnej či nesprávnej ústnej hygiene hromadí a preniká do gingiválnych chobotov, teda pod ďasno obklopujúce zub. Činnosťou baktérií dochádza k postupnej deštrukcii väzivového tkaniva v okolí zubných koreňov a v neskoršom štádiu aj alveolov (výstupkov) čeľustnej kosti, ktoré obopínajú korene zuba. Bakteriálne antigény prenikajú stále hlbšie do závesného aparátu zubov a spôsobujú zápal, ktorý prezrádza najmä krvácanie ďasien. Ak sa ochorenie ďalej zhoršuje, zvyčajne dochádza i k zasiahnutiu kostného tkaniva. To sa postupne deformuje a zo závesného aparátu sa začnú uvoľňovať zuby. Pokiaľ nedôjde k účinnému liečeniu, dochádza k strate postihnutého chrupu. | |
Pokračujúci zápal ďasien býva tiež príčinou zvýšeného rizika bakteriálnej migrácie z ústnej dutiny do ďalších telesných tkanív – to znamená, že zanedbaná ústna hygiena môže výrazne podporiť vznik závažných pľúcnych, srdcových a iných ochorení. Aby sa predišlo vzniku alebo ďalšiemu zhoršovaniu paradentózy, je nutné prísne dodržiavať zásady hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu. Pretože parodontóza je bakteriálne - zápalové ochorenie, jej priebeh je silno závislý na vlastnostiach imunitného systému, ktorý by mal okrem iného aj likvidovať baktérie a tlmiť zápalové procesy v našom tele.
Švédska štúdia |
Sedemnásť z nich začalo denne užívať 30 mg koenzýmu Q10 v želatínových kapsulách so sójovým olejom po dobu 10 dní a ďalších devätnásť osôb užívalo rovnakým spôsobom 100 mg koenzýmu denne. Zvyšných dvadsaťštyri osôb tvorilo kontrolnú skupinu, ktorá brala len placebo (neúčinnú látku). Krvácavosť ďasien pokusných osôb sa merala vždy na začiatku a na konci jedla. Po 10 dňoch boli odbery vyhodnotené a získané údaje o tom, ako sa zmenila krvácavosť ďasien v jednotlivých skupinách od začiatku pokusu. V kontrolnej skupine došlo k štatisticky nevýznamnému poklesu krvácavosti, v skupine, ktorá užívala 30 mg denne sa krvácavosť znížila o 30 % a v skupine 100 mg dokonca o 85 %. Ing. Ivan Mach, CSc.
|